Filtrowanie wody w domu – możliwości różnych filtrów.

Woda w naszych kranach nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie jeżeli chodzi o przyłącza miejskie, ale nie tylko. Woda uzdatniana chemicznie, na przykład takim tanim chlorem potrafi nieprzyjemnie pachnieć i smakować. Czasami też zdarza się nam mieć dopływ niesamowicie twardej wody, która niszczy sprzęty ja pobierające, czyli pralki czy zmywarki, pozostawia trwałe ślady na armaturze, a w przypadku wrażliwości i skóry atopowej u członka rodziny może powodować podrażnienia. Filtrowanie wody w domu jest jedną opcji mogących pomóc w kwestiach nieodpowiedniej wody w naszych kranach. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze filtry i ich zastosowanie.

Mechaniczne filtrowanie wody w domu.

Filtry do wody mechaniczne, to chyba możliwie najprostsze urządzenia. Najbardziej sprawdzają się w gospodarstwach, gdzie woda płynąca z kranów posiada ciężkie osady, nierzadko widoczne gołym okiem. Może, by to kwestia zarówno samej dostarczanej wody, jak i tego, że łącza już wewnątrz naszego domu przez lata zmagania się z twardą wodą mają wewnątrz osady, czyli tak zwany kamień. Filtrowanie wody w domu za pomocą filtrów mechanicznych daje możliwości wyłapywania większych osadów i fragmentów kamienia podczas używania wody. Nie ma tu większej filozofii. Dbanie o takie filtry sprawdza się często do systematycznego rozkręcania i oczyszczania siatki, materiału czy innych zastosowanych rozwiązań poprzez usunięcie zebranych osadów.

Filtrowanie wody w domu węglem.

Będąc dokładniejszym – przy użyciu filtrów węglowych. Filtry takie działają na zasadzie właściwości węgla aktywnego. Oznacza to, że filtrowanie wody w domu za ich pomocą pozwala na pozbycie się pewnych zanieczyszczeń, a nawet toksyn. Węgiel ze swoimi detoksykującymi właściwościami potrafi wyłapać nieco szkodliwej chemii dodawanej jako teoretyczne uzdatniacze wody. Ponadto filtry węglowe to przede wszystkim możliwości zabicia nieodpowiedniego smaku i zapachu wody. Sprawdzają się, więc w domach, gdzie w kranach woda jest bardzo mocna chlorowana albo gdy podczas używania na przykład studni głębinowych woda zaczyna być przesycona związkami żelaza i manganu, przez co posiada metaliczny smak. Filtry węglowe są na dodatek dosyć tanie, a wymiana ich wkładów nie jest zazwyczaj żadnym wyzywaniem.

Filtrowanie wody w domu poprzez zmiękczanie.

Filtry zmiękczające wodę, to filtry mające na celu wyłapywanie związków magnezu i wapnia. Dzięki temu woda zyskuje na miękkości. Filtrowanie wody w domu poprzez jej zmiękczanie zdecydowanie służy osobom korzystającym z wody do kąpieli, zmniejszając ryzyko podrażnień i przesuszania. Najczęściej jednak filtry zmiękczające wodę stosuje się w celu przedłużenia życia sprzętów, takich jak zmywarki czy pralki.