Budowa basenu w domowym ogrodzie

 

Budowa basenu domowego jest wyzwaniem, ale wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby móc cieszyć się basenem przez cały sezon. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do budowy basenu.

Wielkość basenu

W zależności od wielkości basenu, można wybrać miejsce na podłożu płaskim lub pochyłym. Jeśli miejsce jest pochyłe, trzeba wykonać drenaż, aby zagwarantować odpływ wody. Po wybraniu miejsca następuje wykopanie wykopu na basen. W tym celu należy wykopać dół, który jest głęboki wystarczająco, aby pomieścić wszystkie elementy basenu. Głębokość wykopu powinna wynosić około 10-12 cali. Po wykopaniu basenu należy ułożyć na nim folię. Folia jest plastikową warstwą, która ma za zadanie wyeliminowanie przecieków i uniknięcie infiltracji wody. Folia może być ozdobiona różnymi wzorami lub kolorami, aby zapewnić ładny efekt wizualny. Po ułożeniu folii należy wybrać odpowiedni rodzaj dna basenu. Może to być dno z piasku lub żwiru, lub też można zdecydować się na wykonanie dna z płytek ceramicznych, lub kamieni. Ciekawostki znajdują się na https://krajowebiznesy.pl/category/dom-i-ogrod/.

Wybór krawędzi basenu

Po wyborze dna należy wykonać krawędzie basenu. Krawędzie basenu mogą mieć formę kamieni, płytek ceramicznych, trawy lub innych materiałów. Następnie należy zainstalować system filtracji wody, aby zapewnić czystość wody w basenie. System filtracji składa się z pompy, filtrów, zbiornika złoża i zaworu zwrotnego. Po zainstalowaniu systemu filtracji należy wybrać odpowiedni system ogrzewania wody w basenie. System ogrzewania wody może być oparty na kotłach gazowych lub elektrycznych. Po zainstalowaniu systemu ogrzewania wody, basen można wreszcie wypełnić wodą i używać go bez żadnych obaw. Basen domowy jest doskonałym miejscem do relaksu i odpoczynku, a jeśli jest poprawnie zbudowany, można cieszyć się nim przez długi czas.

Utrzymanie basenu w czystości

Kiedy już basen jest zbudowany, należy zadbać o jego utrzymanie. Oczyszczanie wody w basenie polega na usunięciu brudu, bakterii i innych zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem do utrzymania czystości wody w basenie jest stosowanie filtrów do wody. Filtry do wody usuwają zanieczyszczenia z wody, a także zapobiegają powstawaniu zarodników chorobotwórczych. Poza tym, należy regularnie dozować środki chemiczne do basenu, aby utrzymać odpowiedni poziom pH wody. Środki chemiczne do basenu należy dozować zgodnie z instrukcją producenta, aby zapobiec skutkom ubocznym. Kiedy basen jest już gotowy, można go wzbogacić o dodatkowe elementy, takie jak ściany basenu, drabinki, barierki, a nawet jacuzzi. Dodatkowe elementy dodadzą basenowi charakteru i sprawią, że będzie on jeszcze bardziej atrakcyjny.