Jak powstają magnesy neodymowe spiekane?

Magnesy neodymowe są najsilniejszym rodzajem magnesu stałego wykonanego ze stopu neodymu, żelaza i boru. Są one stosowane w szerokiej gamie zastosowań, w tym silników elektrycznych, generatorów, turbin wiatrowych, maszyn MRI i głośników. Magnesy neodymowe są wytwarzane przez połączenie dwóch metali – neodymu i żelaza – z trzecim pierwiastkiem, zwykle boru.

Silne pole magnetyczne w magnesach neodymowych spiekanych

Tworzy to silne pole magnetyczne, które można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej lub stworzenia silnej siły magnetycznej. Magnes neodymowy został po raz pierwszy utworzony w 1982 r. Przez General Motors i Sumitomo Special Metals. Nazwa „neodymu” pochodzi od greckich słów „neos”, co oznacza „nowy” i „didymos”, co oznacza „bliźniak”. Odnosi się to do faktu, że atom neodymu ma dwa niesparowane elektrony w najbardziej zewnętrznej skorupce.

Jak silne są magnesy neodymowe spiekane?

Magnes neodymowy jest około 10 razy silniejszy niż najsilniejszy magnes ceramiczny i około 1000 razy silniejszy niż najsilniejszy naturalny magnes. Siła magnesu neodymu wynika z faktu, że jest on wykonany z metali ziem rzadkich. Są to elementy, które nie znajdują się w dużych ilościach na ziemi. Magnes neodymowy jest stosowany w szerokim zakresie zastosowań. Należą do nich: silniki elektryczne: Magnes neodymowy jest używany w silnikach elektrycznych, które zasilały pojazdy elektryczne, takie jak samochody i pociągi.

Magnes neodymowy spiekany to także magnes stały

Magnesy neodymowe są najsilniejszym rodzajem magnesu stałego dostępnego na rynku i są stosowane w różnych zastosowaniach, w tym silnikach elektrycznych, generatorach, turbinach wiatrowych, maszynach MRI i sprzęcie audio. Magnesy stałe są wykonane z materiałów, które można magnetyzować i pozostać magnetyzowane w nieskończoność. Siła magnetyczna magnesu trwałego mierzy się na jego wytrzymałości pola magnetycznego, czyli sile na jednostkę obszarze wywieraną przez magnes na materiał magnetyczny w kontakcie z nim. Jednostką do pomiaru wytrzymałości pola magnetycznego jest Tesla.

Jak wykonywano kiedyś magnesy neodymowe spiekane?

Pierwsze magnesy stałe wykonano z lodestonu, naturalnie występującego magnetyczny tlenek żelaza. Lodestone został po raz pierwszy odkryty w Grecji w IV wieku pne, a chińskie teksty z II wieku pne opisują jego właściwości. Chińczycy byli prawdopodobnie pierwszymi, którzy używali lodestone do gojenia magnetycznego, a także był używany w kompasach do nawigacji. Termin „lodestone” jest teraz używany w odniesieniu do każdego naturalnie występującego magnesu.

Naturalne magnesy są bardzo słabe w porównaniu z magnesami neodymowymi spiekanymi

Naturalne magnesy są nadal stosowane w niektórych zastosowaniach, ale większość magnesów stałych jest teraz wykonana z materiałów syntetycznych. Pierwszy syntetyczny stały magnes został stworzony w 1820 roku przez brytyjskiego naukowca Williama Sturgeona. Sturgeon stwierdził, że kiedy owinął żelazny drut wokół kawałka żelaza, został magnetyzowany.