Usunięcie prostaty – życie po

Usunięcie gruczołu krokowego jest częstą opcją leczenia dla wielu mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty. Decyzja o usunięciu gruczołu krokowego nie jest łatwa, ponieważ odgrywa on ważną rolę w funkcjonowaniu seksualnym i reprodukcyjnym mężczyzny. Po zabiegu pacjenci powinni oczekiwać natychmiastowego złagodzenia objawów i powinni mieć świadomość, że po operacji mogą pojawić się pewne powikłania. Jednak w przypadku pacjentów z chorobą przerzutową usunięcie prostaty może być najlepszym rozwiązaniem.

Aktywność seksualna po operacji jest możliwa, ale może być bolesna

Pacjentom zaleca się stosowanie odpowiedniego balsamu podczas stosunku. Używanie mniejszych prezerwatyw może również zapobiec otarciom i dyskomfortowi. Niektórzy mężczyźni wolą całkowicie powstrzymać się od aktywności seksualnej po usunięciu prostaty. Może to jednak nie być konieczne, jeśli pacjent jest świadomy sytuacji pooperacyjnej.

Operacja prostaty wiąże się z szeregiem powikłań pooperacyjnych

Typowe powikłania to nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu. Są to powszechne problemy po operacji prostaty, ale mężczyźni, którzy mieli usuniętą prostatę mogą doświadczyć poważniejszej formy nietrzymania moczu zwanej wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu odnosi się do nagłego parcia na mocz bez żadnej stymulacji. Ponadto u pacjentów po prostatektomii może wystąpić wyciek kału zawierający duże cząstki. Wyciek z jelita jest poważniejszym problemem niż wyciek z moczem, dlatego ważne jest, aby pacjenci pooperacyjni monitorowali swoje wypróżnienia i sprawdzali, czy nie odczuwają dyskomfortu.

Dalsza opieka nad pacjentami po zabiegach operacyjnych

W ciągu pierwszego miesiąca drobne problemy ustąpią, ale większe problemy wymagają dłuższego czasu. Usunięcie prostaty jest poważną operacją, dlatego ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem, jeśli doświadczysz jakichkolwiek nietypowych objawów podczas rekonwalescencji. Jeśli lekarz odkryje podstawowy problem, który nie może być natychmiast leczony, może być wymagane dalsze leczenie.

Zabieg chirurgiczny zwany prostatektomią

Ta ratująca życie terapia ma swoje wady. Podczas gdy wielu mężczyzn zgłasza natychmiastową ulgę od ich wyniszczającego stanu po usunięciu prostaty, inni zgłaszają długotrwały ból i inne problemy zdrowotne po przejściu tej procedury. Współczesna medycyna rozwija się każdego dnia i można mieć nadzieję, że operacje takie jak prostatektomia kiedyś wypadną z użycia, na rzecz mniej inwazyjnych, bardziej komfortowych dla pacjenta zabiegów i mniej prawdopodobnych powikłań.