Odwyk narkotykowy – co należy wiedzieć?

Odwyk narkotykowy i proces popadania w nałóg.

Mamy w sobie pewien mechanizm obronny, który sprawia, że jeżeli mamy gorszy okres w życiu, problemy, stres lub po prostu chcemy nieco rozrywki, dosyć często sięgamy po różnego rodzaju środki lub dopuszczamy się zachowań, które pozwalają nam przetrwać ciężki czas lub zapewnić nieco zabawy. Niestety często jest to też sposób na to, aby wpaść w uzależnienie. W zależności od rodzaju uzależnienia, jak i samego człowieka następuje, to w różnym czasie, jednak gdy już do tego dojdzie, problem staje się większy niż te, które miał zamaskować. Ośrodki leczenia uzależnień w formie stacjonarnej to głównie odwyk narkotykowy i alkoholowy połączone z terapiami, na które trafiają także ludzie z uzależnieniami behawioralnymi. Aby rozpocząć odpowiednie leczenie i terapię, pacjent musi jednak sam tego chcieć.

Odwyk narkotykowy – jak wygląda terapia?

Po pierwsze, musi przyznać się przed samym sobą, jak i terapeuta, że jest problem. Po drugie, musi się także wykazywać motywacją do zerwania z uzależnieniem. Często też potrzebuje konkretnego zdania sobie sprawy z tego, w czym pomoże mu zerwanie z nałogiem i dlaczego jest to wiele lepsze niż w nim trwanie. Dopiero po zrozumieniu, wyjaśnieniu kroków i schematów tego, jak wygląda leczenie nałogów terapeuta może „przypisać” odpowiednie zalecenia w tym odwyk narkotykowy, detoks alkoholowy i inne pomocne kroki.

Odwyk narkotykowy – detoks.

Detoks to jeden z częstych kroków leczenia uzależnień od alkoholu, leków, narkotyków i innych substancji toksycznych uzależniających organizm, ale jednocześnie mających na niego olbrzymi wpływ w sferze jego działania. Jest to proces odtruwania organizmu, czyli wypłukiwania z niego toksyn przy jednoczesnym całkowitym odcięciu od substancji, od której jest uzależniony. W zawiązku z tym, szczególnie odwyk narkotykowy może mieć bardzo mocny i nieprzyjemny przebieg. W zależności od rodzaju narkotyku, czasu trwania uzależnienia, a tym samym wielkości branej do tej pory dawki, mogą pojawiać się różne objawy odstawienne. Wiele z nich przypomina takie, które można porównać z ostrym przebiegiem grypy, a więc gorączka, potliwość, dreszcze, ból całego ciała. Do tego w przypadku narkotyków pojawić się mogą silne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka. Czasami pojawia się swędzenie całego ciała głównie w przypadku uzależnienia od heroiny. Jednak to nie wszystko. Pojawiają się także zaburzenia podchodzące pod kryteria zaburzeń psychicznych, takie jak napady lęku, depresyjne myśli, bezsenność, a nawet agresja, autoagresja i omamy. Wtedy też podaje się środki mające je złagodzić oraz odpowiednie minerały i witaminy mające na celu wspomóc odzyskiwanie równowagi biochemicznej organizmu.