Często w pracy niezbędne jest obuwie robocze

Jak wynika z badania pracowników przeprowadzonego przez organizację zajmującą się badaniami statystycznymi, niewiele obszarów jest bardziej narażonych na urazy niż kostki i stopy. Nie dziwi zatem fakt, że w wielu zawodach buty robocze stanowią element odzieży ochronnej. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, jeśli chodzi o buty robocze i które oceny są szczególnie ważne?

Co to są buty robocze i do czego służą?

Zazwyczaj oznacza to buty ochronne, które są częścią środków ochrony indywidualnej. Mają one na celu ochronę pracowników przed przypadkowymi urazami. Głównym zadaniem butów roboczych jest ochrona stóp. Podczas różnych prac na stopach mogą gromadzić się duże ilości gruzu, ostrych odłamków i śliskiej ziemi. Gleba może być wilgotna lub zawierać agresywne substancje chemiczne. Praca często wykonywana jest na zewnątrz przy niesprzyjającej pogodzie. Wykonując buty robocze, producenci biorą pod uwagę warunki, w jakich będą one używane.

Kiedy należy nosić te buty ochronne w miejscu pracy?

W ramach oceny ryzyka pracodawcy muszą określić, na jakie zagrożenia narażeni są ich pracownicy. Jeśli w pracy istnieje ryzyko urazów stóp, pracownicy powinni nosić odpowiednią odzież ochronną.

Które zawody wymagają noszenia butów ochronnych?

Różne ustawy i przepisy, takie jak ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz przepisy dotyczące zapobiegania wypadkom wydane przez odpowiednie organizacje zawodowe, wymagają noszenia butów roboczych w niektórych zawodach.

Zapewnienie prawidłowego użytkowania i identyfikacji obuwia roboczego

W przypadku zakupu butów roboczych odpowiedniej klasy wymagane są dodatkowe zasady obsługi i sprawdzania błędów. Na przykład żywotność odzieży ochronnej zależy od zastosowanych środków pielęgnacyjnych i ogólnego obciążenia. Luźne szwy w butach roboczych lub pęknięte profile sprawiają, że obuwie robocze Łodź nie nadają się do dalszego użytkowania.

Specjalne obuwie wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Należy je myć po każdym użyciu. Jednocześnie nie należy używać ostrych materiałów ściernych i rozpuszczalników, aby uniknąć uszkodzeń. Od czasu do czasu smaruj odpowiednim kremem lub użyj odpowiedniego sprayu. Nie pozwól, aby mokre buty schły na kaloryferach. Produkt należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Czy pracujesz w pracy, w której występują zagrożenia dla stóp, a pracodawca nie zapewnia Ci bezpiecznego obuwia roboczego? Następnie zaznacz, że musisz przestrzegać obowiązujących przepisów. Jeśli nadal nie podejmują działań, prawnik specjalizujący się w prawie pracy lub urząd ds. bezpieczeństwa i higieny pracy może doradzić Ci możliwe działania.